Ev Yapımı Kolonya

Ev de Kolonya Nasıl Yapılır?

Evde dezenfektan nasıl yapılır tıkla. Koronavirüs salgını kolonyaya iadei itibar sağladı. Hepimizin evinde bulunan kolonya koroanvirüse (corona virüs) karşı sarıldığımız bir kurtarıcı halin geldi. Kolonya uzmanlar tarafından el dezenfektanı olarak kullanılaileceği açıklanmıştı. Uzmanların bu açıklamasından sonra vatandaşlar kolonyaya deyim yerindeyse hücum etti. Karaborsaya kadar düşen kolonyayı bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Durum böyle olunca vatandaşlar da kolonya nasıl yapılır, evde kolonya yapımı gibi konuları internette aramaya başladı. İşte evde kolonya yapımı tarifi…
Koronavirüs (corona virüs) tüm dünyada hızlıca yayıldı ve maalesef ülkemize kadar girdi. Koronavirüse karşı dezenfektan etkisi olduğu açıklanan kolonyaya ise tüm ülkede büyük bir rağbet oluştu. Türkiye’de kolonya bulmak oldukça zorlaştı. Ama evde de kolonya yapılır. Peki evde kolonya nasıl yapılır? Bu haberimizde evde en kolay kolonya yapımı püf noktalarını sizlerle paylaşacağız. Evde kolonya nasıl yapılır? Koronavirüse karşı evde kolonya yapımı yöntemi ve incelikleri nedir? İşte kolonyaya dair tüm detaylar…

EVDE KOLONYA NASIL YAPILIR? EV YAPIMI KOLONYA (BİRİNCİ YÖNTEM)

Kolonya yapımı için malzemeler: ( Yaklaşık 80 derece 1 litre Limon kolonyası )

800 ml etil alkol
15 ml limon esansı
185 ml saf ( damıtılmış ) su

Evde kolonya nasıl yapılır sorusuna adım adım ilerleyerek açıklayacağız. Önce limon esansı ile etil alkol karıştırılır ve limon esansının etil alkol içerisinde çözünmesi sağlanır. Daha sonra damıtılmış su ilave edilerek çözelti hazırlanmış olur. Daha sonra çözeltiyi süzmek gerekecektir. Bunun için özel olarak üretilmiş kolonya süzme kağıdı veya bezi kullanılmaktadır.
Başka esanslar kullanarak da değişik türde kolonya yapmak mümkündür. Biberiye, bergomat, yeşil çay, portakal, tarçın esnası gibi esanslar da kullanılabilir.

Tabi evde kolonya yapımı için damıtılmış su ve süzme bezi bulmak biraz zahmetli olabilir. Ayrıca, unutulmaması gereken noktalardan biri etil alkol kuvvetli yanıcı ve parlayıcı bir maddedir. Bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir.

Kolonya alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kolonyanın mutlaka etil alkolden yapılmış olması gerektiğidir. Piyasada; sertifikasız ve merdiven altı tabiri ile anılan genelde dışarıda seyyar olarak satışı yapılan kolonyaların bir kısmı etil alkole göre çok daha ucuz olan metil alkolden yapılabilmektedir. Metil alkolden yapılan kolonyalar göz ile temas ettiğinde görme yetisinin kaybolmasına kadar çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Metil alkol ayrıca sahte içki yapımında da maliyeti çok ucuz olduğu için kullanılmaktadır. Metil alkol vücutta ağır toksik etki yaratan bir maddedir ve metil alkolden yapılan içkiler içildiği taktirde ölüme neden olabilmektedir. Bu nedenle fiyatı ucuz kolonyalardan uzak durmak gerekir. Bilindik markaların tercih edilmesi her zaman kötü sonuçları büyük ölçüde önler.
EVDE KOLONYA NASIL YAPILIR? EV YAPIMI KOLONYA (İKİNCİ YÖNTEM)

Evde kolonya yapımında dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar var. Öcelikle şunu vurgulamakta fayda var. Kolonya yaparken kesinlikle etil alkol dışında (metil alkol vb. gibi ucuz ve çeşitli yan etkileri olan) başka herhangi bir alkol çeşidi tercih etmeyin. Etil alkol ile çalışırken cildinizi her türlü kazaya karşı koruyun. Yanıcı bir madde olduğu için dikkatli davranın. Göz ile yakından temas ettirmeyin ve direkt olarak solumayın.

Doğal limon kolonyası ile cildinizin mikroplardan hem arınmasını sağlamış olacak hem de anında ferahlık hissini yaşayacaksınız. Ağzı kapalı ve güneş ışığından korunduğunda evde doğal olarak hazırladığınız limon kolonyası 5 yıl kadar bir süre boyunca bozulmadan durabilmektedir. Doğal limon kolonyası tarifinin malzemeleri ve yapılışı ile ilgili tüm detaylar şu şekildedir;
Kolonya Yapımı Malzemeleri

700 ml beyaz alkol ya da etil alkol
300 ml saf damıtılmış su
7 – 8 damla limon yağı

Kolonya yapılışı

Alkol ve saf suyu cam bir şişe içine alıp çalkalayın.
Daha sonra içine limon esansı damlatın ve tekrar çalkalayın.
En az 1 gün süre ile ağzı kapalı olacak şekilde bekletin.
Doğal limon kolonyası kullanıma hazır hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir