Pazı Böreği

Pazı Böreği Tarifi

Malzemeler
750 gram pazı yaprağı
1 su bardağı un
200 gram tereyağı
100 gram lor peyniri
3 yumurta
Bir fiske muskat
Yeteri kadar tuz

Hamur Yapılışı
Un elekten geçirilerek bir kaseye konur. Tuz, mandalina büyüklüğünde ki tere  yagı gerektiği kadar ılık su damlatılarak hamur yoğurulur sonra yuvarlanıp 20 dakika kadar dinlendirilir. Pazı böreği tarifi için bu süre sonunda hamur 1 cm kalınlığında dikdörtgen olacak biçimde açılır kalan yağdan  bir kaşık kadarı ayrıldıktan sonra geri kalanı hamurun ortasını konur  yayılır.

Hamurun uçları yağın üzerine kapatılarak üzerinden merdane ile geçirir ve açılır. Kapatıp tekrar geçirir 3 defa hamur yağlı kağıda sarılıp buzdolabında 15-20 dakika dinlendirip sonra çıkartılıp merdane ile açılır. Katlanıp tekrar yağlı kağıdına sarılarak buzdolabına kaldırın hamur buzdolabında 10 dakika kadar dinlendikten sonra tekrar merdane ile  açılır. Böylece hamur 4 defa merdane ile açılır, 4 defa buzdolabında dinlendirilir .

Pazı Böreğinin Yapılışı
Diğer tarafta  pazı böreği içi için, pazı yaprakları tuzlu Kaynar suda haşlanır. Suyu süzüldükten sonra ince kıyılarak rondo ile ezme durumuna getirilen pazılar, lor peyniri, 2 yumurta sarısı tuz ve muskat cevizi katılır. İyice karıştırılarak birbirlerine yedirilir hamurun üçte ikisi fırın tepsisinin içine ve kenarlarına örtecek kadar açılır. Ayrı olarak  aynı boyda bir yuvarlak fırın tepsisi yağlanir.
Açılmış hamuru bu tepsiden birinin içine ve yarısına kadar kısımları kaplanır geri kalan 1/3 hamurda açıldıktan sonra öbür tepsinin içine yine yarıya kadar kenarları kapatılır. 1 tam yumurta ve 2 yumurta akı hafifçe çarpıldıktan sonra yarısı iki hamurda sürülür ve tepsiler yüzünü kızdırılır fırında 20 dakika kadar pişirilir.

Pazı böreği tarifinin son aşamasında, tepsiler fırından çıkartıp tepsirlerden birinden yarı pişmiş hamur baş aşağı edilerek çıkarılır. Diğer tepsideki hamurun üstüne fazlı karışım boşaltılır ve spatula ile düzeltilir. Üzerine tepsiden çıkarılmış öteki hamuru yufkası konulur. Çırpılmış yumurta sarısı, fırça ile sürüldükten ve yufkaların yüzü hafifçe yağlandıktan sonra tepsi tekrar fırına sürülür yufkanın yüzü nar gibi kızarınca tepsiyi fırından ve servis yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir