Tatlı Patates Tarifi

Fırında Tatlı Patates Tarifi

Fırında Talı Patates Tarifi Malzemeleri
2 adet tatlı patates
1 çay kaşığı kaya ya da deniz tuzu
1 çay kaşığı kırmızı toz biber
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı sarımsak tozu
1 demet taze kekik
1 dal biberiye
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Fırında Tatlı Patates Yapılışı
Fırında Tatlı Patates Tarifi için Patatesler soyun ve parmak kalınlığında dilimler halinde kesin.
Patateslerin üzerine; zeytinyağı, kırmızı toz biber, sarımsak tozu, kekik biberiye, tuz ve karabiber ekleyin. 180 derece fırında yaklaşık 30 dakika kadar pişirin. Fırında Tatlı Patates Tarifi Çok sağlıklıdır.

Fırında Tatlı patates hakkında bilmeniz gerekenler
Öncelikle, 1 orta boy patates 40 gram karbonhidrat içerirken, tatlı patates 26 gram karbonhidrat içerir.
Lif bakımından daha zengin olan tatlı patates daha uzun süre tokluk sağlayarak kilonuzu kontrol etmenizde yardımcı olur.
Tatlı patates, vücudumuzun yüzde 16 değerinde B vitamini ihtiyacını karşılar, bu vitamin sayesinde vücudumuzun aminoasit ve sindirim sistemi düzenlenir.

Tatlı patatesin içerdiği yüksek magnezyum oranı; kas aktivitesi ve sinir sistemini düzenler, hücresel bölüme gelişme için gerekli olan proteinlerin sentezlenmesine yardımcı olur.

Daha fazla Tatlı Patates bilgisi

Besin Değeri ve Sağlığımıza Yararları
Büyümede en önemli vitaminlerden olan zengin A vitamini içeriği, kolay sindirilmesi ve düşük alerji riski özelliğiyle tatlı patates bebek beslenmesinde önerilen ilk ve en önemli besinlerden birisidir.
İç kısmının rengi sarı veya turuncu olan bir tatlı patates çeşidinin 100 gramı kişinin ortalama günlük A vitamini ihtiyacının birkaç katını, C vitamini ihtiyacının ise yaklaşık yarısını karşılamaktadır.
Şaşırtıcı gelse de tatlı patates, şeker hastaları için yararlıdır . Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Düşük glisemik indeks değerine sahip olan tatlı patates yendiği zaman kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve uzun süre aynı seviyede kalmasını sağlayarak açlık hissi duyulmasını engeller.
Fırında Tatlı patates tüketimi karaciğer, cilt ve prostat kanseri riskini azaltır.
Beta karoten bakımından zengin olan tatlı patates bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser ve yaşlanma etkilerine karşı mücadele eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir