Sağlıklı Yaşam

Tok Tutan Besinler

Tok tutan besinler enerjinizi tavan yaptıracak 6 muhteşem besin!
Havaların soğumasıyla birlikte vücudumuz ısı üretmek için daha fazla çalışıyor.
Eğer yeterli şekilde beslenilmezse yorgunluk ve çabuk acıkma kaçınılmaz oluyor.
Kışın hem vücudumuzun enerjisini yükseltmeye hem de tok tutmaya yardımcı olan bazı besinler var.
NAR
Tok tutan besinler Nar, kış meyveleri içinde hem C vitamininden çok zengin hem de enerjimizi artıran bir meyve. Kış aylarında haftada 1 kaç kez tüketmekte fayda var. Ancak düzenli olarak yüksek tansiyon ilacı ve diüretik (idrar söktürücü) ilaç alanların tüketmemesi gerekiyor.

SOMON
Somonun en bilinen özelliği omega 3’ten zengin olması. Ancak son yıllarda yağda eriyen bir vitamin türevi olan ve çok kuvvetli bir antioksidan özelliği olan aksaksantinden de somonun çok zengin olduğu bulundu. Aksaksantin gençleştirmekten tutun bağışıklığı güçlendirmesine ve enerji metabolizmasına kadar bir çok yerde vücudumuzu olumlu anlamda destekliyor. Haftada 1 kez 150-200 gr somon tüketmekte fayda var fakat balığın temiz denizlerden elde edilmiş olması çok önemli.

CEVİZ, FINDIK, BADEM
Hem omega 3 içeriğinin yüksek olması hem de B12’den zengin olması kuruyemişlerin enerji veren yiyecekler içinde önemli bir yerde olmasını sağlıyor. Aynı zamanda magnezyum ve demirden de zengin olan ceviz, fındık ve bademi tercihen çiğ ve taze olarak her gün 1 avuç tüketebilirsiniz.
LAHANA
Doğal su atıcı özelliği ile zaten diyetlerin vazgeçilmezi olan lahana bu özelliği ile enerji veren besinler arasında yer alır. Ödemin azalması, dolaşımın hızlanması, dolayısıyla enerji harcamasının artması demektir. Tam da mevsimin sebzesi olması nedeni ile haftada en az 1 kez lahana tüketmeye çalışın.

YULAF
Tok tutan besinler Yulaf posa içeriği yüksek bir besin olduğundan kompleks karbonhidratı olan bir tahıl. Diğer birçok tahıla göre yavaş kana karışması sayesinde insülin salınımı artmıyor. Kan şekeri hızlı yükselip düşmediğinden de enerji veren besinlerin arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir