Fırında Palamut Tarifi

Balık tezgahlarının vazgeçilmezidir palamut. Pek çok şekilde yapılabilen, özel soslarla güzelleştirilen lezzetli bir balıktır. Soframızda mükemmel bir salata eşliğinde afiyetle yediğimiz deniz ürünüdür.
Mükemmel bir besin değeri olan palamut omega 3 kaynağıdır. Protein ve vitamin deposudur. Yararlarını say say bitiremeyiz. Şimdi lezzetli bir palamut tarifi sizleri bekliyor.

Kalori – Besin Değeri
150 Gram – 324 Kalori
%0 Karbonhidrat
%37 Protein
%63 Yağ

Malzemeler
2 palamut balığı,
4 büyük domates,
1 baş soğan,
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 limon, yeteri kadar tuz,

Yapılışı
Balıkların içi temizlenir, başı atılır ve yüzgeçleri kesilir. İyice yıkandıktan sonra balıkları ister dilimleyebilirsiniz.
Zeytinyağı ile yağlanmış tepsiye balık filetoları içleri yukarı gelecek biçimde yerleştirilir. Tuz ve karabiber serpildikten sonra rendelenmiş ve sıkılarak suyu alınmış soğan üstüne yayılır. Dilimlenmiş domateslerde balıkların üzerine ve çevresine yaydıktan sonra kesilmiş limon dilimleri ile süslenir kalan zeytinyağı da gezdirilerek dökülür ve tepsi orta ısılı fırında fırına sürülür. Balıklar pişince fırından çıkarılır ve servis yapılır.
İsteğe göre, tepsi fırından çıkarıldıktan sonra balıkların biçimlerini bozmadan servis tabağına alıp öyle de servis yapılır bu yemek tepsi yerine ateşe dayanıklı cam bir kapta da pişirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir