Levrek Tarifi

Soslu Levrek Tarifi

Soslu Levrek Tarifi İçin Malzemeler: ( 6 kişilik)
1200 gr lık levrek
Yarın baş soğan
1 havuç
Bir sap kereviz
1-2 sap maydanoz
Yarım limon suyu
1 Defne yaprağı
Birkaç düğüncü karabiber
Yeteri kadar tuz
Sosu için malzemeler
50 gram  zeytinyağında konserve edilmiş mantar
2 yumurta
50 gram zeytin yağında konserve edilmiş küçük enginarlar
50 gram kornişon
50 gram soğan turşusu
1 limon
Birkaç tane zeytinyağına yatırılmış dolmalık yeşil ya da kırmızı biber
Yeteri kadar zeytinyağı ve tuZ
Balığın yapılışı
Balığın pulları iyice temizlenir, içi çıkartılır yıkanır, bol su ile iyice yıkanır.
Ateşe dayanıklı camdan bir  dikdörtgen kaba oturtulur. Üzerini örtecek kadar soğuk su konur kabuğu ayıklanmış doğranmış halde yarım soğan, üstü kazınarak yıkanmış bir bütün havuç, yıkanmış kereviz sapı, maydanoz, yarım limon suyu yeteri kadar tuz birkaç dövülmüş karabiber ve defne yaprağı katıldıktan sonra kabın kapağı örtülür ve hafif ateşte pişmeye bırakılır. Balığın suyu kaynamaya başlayınca 7 dakika ateşte bırakılır, sonra ateşten indirilir. balık soğuyunca tabaktan dikkatlice çıkartılır, eti bozmadan sivri bir bıçak’tan yararlanarak derisi soyulur kalın ve Keskin bir bıçakla parçalara bölünür ve servis tabağına düzenli bir biçimde yerleştirilir. Soslu Levrek tarifimizin ilk adımını tamamlamış olduk.

Sosun yapılışı
Yumurtaların sarıları, bir tutam tuz, limon suyu ve iki bardak zeytinyağından yararlanarak koyu kıvamlı bir mayonez yapılır. Soslu Levrek için dikkat edilmesi gerekenler ise malzemelerin fırında da pişeceği için sosun fazla kurumaması dikkate alınmalıdır.
Mantarlar, enginarlar, kornişonlar soğan turşuları biberler toplu olarak kıyılır. İyice karıştırıldıktan sonra mayonezle karıştırılır. Hazırlanan bu sos balığın üzerine dökülür ve spatula ile yayılır servis tabağı buzdolabına kaldırılır. Servis saatine kadar buzdolabında tutulur arzuya göre servis tabağı süslenebilir bu durumda sosu için kullanılan malzemeler iki misli hazırlanır. Servis tabağının çevresini süslemek için domatesler  ve dolmalık biberler bölünür, çekirdekleri çıkartıldıktan sonra içleri mayonezli sosla doldurulur.
Soslu Levrek Tarifimiz mükemmel oldu 😀 Sizlerede Afiyetler olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir