Balık Çorbası Tarifi

Balık Çorbası Tarifi

Malzemeler
1 kilogram beyaz etli balık (levrek,kilangiç veya iskorpit gibi)
Bir baş soğan
2 havuç
2 iri patates
Bir kahve fincanı pirinç
Bir küçük kereviz
Yarım demet maydanoz
8 bardak su
1 yumurta sarısı
Yarım çay bardağı limon suyu
Yeteri kadar tuz ve karabiber
Yapılışı
Balığın yüzgeçleri kesilir varsa pulları ayıklanır ve solungaçları ve  içi çıkartıldıktan sonra bol akarsuda içi dışı iyice yıkanır.
Düz altlı geniş bir tencereye balık oturulur üstüne rendelenmiş soğanla kıyılmış maydanoz ve yeteri kadar tuz serpilir. 8 bardak su döküldükten sonra tencereyi orta ateşe oturtulur.
Balık yumuşayıncaya kadar haşlanır, iyice haşlanmış olan balık kevgir yardımıyla tencereden süzülerek çıkartılır ve bir kenara konur üstü kazanıp rendelenmiş havuç ile küçük parçalara doğranmış kereviz ve kabuğu soyulduktan sonra küçük parçalara doğranmış patates balıktan kalan suyun içine atılır yıkanmış pirinç de ilave edilir bunlar iyice yumuşayıp pişirilir. Balık çorbası tarifi hem sağlıklı hem de şifalı.
Bu arada haşlanmış balık deri ve kılçıklarını temizlenerek iri lokma büyüklüğünde parçalara bölünür. Tenceredeki sebze ve pirinçler bütünüyle dağılıp  ince ince delikli bir süzgeçten geçirilir, veya robotta çekilir. Ve kaynamaya devam eden balık suyunun içine iri doğranmış balık parçaları atılır 5 dakikada birlikte kaynatılır.
çorba ateşten indirileceği sırada bir kasede yumurta ve limon suyu iyice çırpılarak köpürtülür sonra bu terbiye çırpmaya ara vermeden Kaynar sebzeli sudan kaşık kaşık alınır ve terbiyenin içine dökülür kase dolunca bu defa tencerede killer çok çok karıştırılarak terbiye içine yavaş yavaş dökülür ve balık çorbası bir taşım kaynatılır,ateşten indirilir.
Balık çorbası tarifi servis kasesine boşaltılır, çorbanın üzerine karabiber de serpil dikten sonra sıcak sıcak servis yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir