Kafkas Çorbası

Kafkas Çorbası Tarifi

Malzemeler (6 kişilik)
Orta irilikte körpe bir havuç
Küçük bir baş kereviz
İki baş soğan
İrice bir pancar
Dış taraftan 6 yaprak lahana
2/3 bardak aşurelik buğday
2 çorba kaşığı tereyağı
12 su bardağı et suyu yeteri kadar tuz ve karabiber

Terbiyesi için
3 yumurtanın sarısı
Yarım litre süt

Kafkas çorbasının yapılışı
Buğdaylar bir gece önceden oda ısısında suda ıslatılır.
Sabahleyin 6 bardak suyla bir tencereye konur ve iyice pişirili. Pancar, kereviz ve havucun kabuğu kazanır ve bol suda yıkandıktan sonra kibrit çöpü büyüklüğünde ve biçiminde doğranır. Lahana yaprakları da yıkandıktan sonra küçük parçalar halinde doğranır.
Soğan ince ince doğranıp tereyağı ile birlikte tencereye konur ve pembeleşinceye kadar kavrulur. Soğan pembeleşince doğranmış havuç, kereviz, pancar ve lahana katılır karıştırılarak 10 dakika kadar orta ateşte kavrulur.
Kafkas Çorbasına, bu  süre sonunda buğday suyu ile birlikte ilave  edilir et suyu da konduktan sonra tuz ve biber ilave edilir ve tencerenin ağzı yarı açık bırakılarak Kafkas çorbası hafif ateşte pişirilir. Çorbada 5-6 bardak kadar su kalınca, diğer tarafta yumurta sarısı büyük bir kasede güzelce çırpılır. Ilık süt sicim gibi akıtılarak yumurtaya yedirilir sonra karıştırmaya devam edilerek 2 kepçe kadar çorba yine sicim gibi katılarak ilave edilir. Terbiyenin sıcaklığı yeterli olunca karıştırmaya ara vermeden çorbanın geri kalan kısmı terbiyenin içine konur ve hemen sıcak olarak servis yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir