Pazı dolması

Pazı Dolması Tarifi

Malzemeler (4-5 kişilik)
250 gr orta yağlı kıyma
Bir baş küçük soğan
Bir kahve fincanı kırık pirinç
Yarım demet maydanoz
Yeteri kadar tuz ve karabiber ile irilerinden seçilmiş pazı yaprakları
Yapılışı
Pazı dolması tarifi yaprakları sap tarafları kesilip Ayırdıktan sonra iyice yıkanır. Kaynar tuzlu suda dirilikleri gidecek kadar haşlanır ve suyu süzülerek bir tabağa alınır.
İç harcı için 2 defa makineden geçirilmiş kıymayı,pirinç, rendelenmiş soğan, küçük küçük doğranmış maydanoz, tuz ve karabiber katılarak iyice yoğurulur.
İç hazırlanınca pazı yaprakları teker teker yayılıp her yaprağın ortasına bir tatlı kaşığı iç konulduktan sonra sarılır.
Tencereye dolmaları yerleştirmeden önce dibine bir iki sıra pazı yaprağı yayılır, yaprakların üstüne düzenli bir biçimde sarılmış dolmalar yerleştirilir yapraklar sarılıp tencere yerleştikten sonra üzerini 1 parmak geçecek kadar su konur.
Pazı dolması tarifi için dolmaların üstüne ters kapatılmış bir tabak yerleştirilip tencerenin kapağı kapatıldıktan sonra ateşe oturtulur ve pişmeye bırakılır dolmanın suyu kaynayınca ocak kısılır.
Dolmalar pişince servis tabağına alınır sıcak sıcak servis yapılır. İsteğe göre bu dolma sade veya yoğurtlu olarak servis yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir