Dana Nuar Rosto Tarif

Nuar, normalde parça et veya kıyma olarak kullanılır, sulu yemekler de de kullanılır,  ancak biz bugün mühürleyerek çok güzel bir  dilimlenmiş et yemeği  yapacağız.

Malzemeler

1 kg Dana Nuar et
3 tane havuç
6 tane sarımsak
2 baş büyük soğan
1 tatlı kaşığı yenibahar
4-5 adet tane karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
6 yemek kaşığı sıvı yağ
1 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı un
Yapılışı
Derin bir tencereye sıvı yağ konur  biraz ısıtıldıktan sonra et her tarafı kızarıncaya kadar havuç, soğan, sarımsak ile birlikte çevrililir, tane karabiber eklenir. Dört tarafı da kızaran etin üzerine bir buçuk su bardağı sıcak su eklenir, sebzeler  bir tabağa alınır. Tencerenin ağzı kapatılarak kısık ateşte et iki saat pişirilir, ( istenirse düdüklü tencerede 50 dakika pişirilir).
Tencerenin icinden almış olduğumuz sebzeler ilave edilir ve yenibahar eklenir, suyu azaldıysa biraz su ilave edilir  25 dakika daha sebzelerle birlikte pişirilir.
Çok güzel pişmiş et  tencereden bir kesme tahtasına  alınır, sebzeler ayrı bir tabağa alınır. Et bir parmak kalınlığında dilimlenir.
Tencerede kalmış olan etin suyuna 1 kaşık tereyağı ve bir kaşık un eklenerek koyu bir kıvam alması için karıştırılarak pazar günü pişirilir.
Etler servis tabağına dizilir yanına etle pişmiş olan havuç sarımsak ,soğan,
da konur. Üzerine tencerede hazırlamış olduğumuz sos  kaşıkla gezdirilerek bütün yemeğin üzerine dökülür sıcak sıcak  servis yapılır afiyetle yenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir