Saltanat Kebabı Tarifi

Pilavlı Saltanat Kebabı Tarifi

Malzemeler (4 kişilik)
2 bardak pirinç
2 bardak et suyu
200 gram tereyağı
200 gram koyun kıyması
100 gram salamuraya  yatırılmış veya füme edilmiş dil
50 gram rendelenmiş gravyer peyniri, 25 gram kurutulmuş mantar
2 çorba kaşığı domates salçası
Sütle ıslatılmış Bir dilim bayat ekmek Bir küçük baş soğan
Yarım demet maydanoz
2 yumurta
2 diş sarımsak
Bir tutam muskat cevizi
4 çorba kaşığı zeytinyağı
Yeteri kadar tuz karabiber ve un
Yapılışı
Pilavlı saltanat kebabı tarifi için dil makine yardımı ile kıyma haline getirilir. Yayvan porselen bir kaseye koyun kıyması ve kıyma haline getirilmiş dil konur. 2 diş sarımsak rendelenir,üstüne tuz karabiber serpilir iyice sıkıldıktan sonra ufalanmış bayat ekmek rendelenmiş peynir, ince ince doğranmış maydanoz, 2 yumurtanın sarısı, muskat, katılıp iyice yoğurulur.
Ceviz büyüklüğünde parçalar kopartıp iki avuç arasında yuvarlak köfteler yapılır. Küçük bir tencereye 50 gram tereyağı, 4 çorba kaşığı zeytinyağı konup orta ateşe oturtulur yağ kızınca una bulanmış köfteler birkaç defa da tencereye atılıp nar gibi kızartılır. Köftelerin kızarması bitince az miktarda ılık suda veya et suyunda eritilen domates salçası tencereye dökülür, bir iki defa karıştırıldıktan sonra  köfteleri ilave edilir tencerenin kapağı kapatılır. Ateş hafifletilir ve köfteler bu salça da yavaş yavaş pişirilir.
Soğan küçük küçük doğranır ve başka bir tencereye konur üzerine kalan tereyağı ilave edilir kuvvetli ateşe  oturulur tahta kaşık karıştırarak soğanlar pembeleşince yumuşadıktan sonra sıkılarak suyu alınmış mantarlar ufalanarak konur soğanlar pembeleşinceye kadar karıştırarak kavurmaya devam edilir.
Soğanlar kavrulunca yıkanmış ve suyu süzülmüş pirinç katılır, pirinçte bir iki dakika karıştırılarak kavrulur. 3 bardak et suyu dökülüp tuz ve karabiber ilave edilir pilav pişirilir.
Pilav demlenince, yağlanmış Kalıba bastırılarak hiç boşluk bırakmadan boşaltılır. Kalıp servis tabağına ters çevrilerek biçimi bozulmadan aktarılır pilavın ortasındaki boşluğa ve çevresine pişmiş olan köfteler yerleştirilir salçası da ortaya boşaltıldıktan sonra sıcak sıcak servis yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir