Kırmızı Lahanalı Patates Salatası Tarifi

Malzemeler
1,5 kilo patates
Yarım kilo havuç
Yarım kilo kırmızı lahana
1 demet taze soğan ve maydanoz
İki tane limon suyu
Bir çay bardağı  zeytinyağı
Yeterince tuz
2 diş sarımsak
Yapılışı
Patatesler küçükse soyulmadan haşlanır ,büyükse kabukları soyularak dilim dilim yapılarak haşlanır.
Havuçlar kazınır ince ince rendelenir, yanmaz tavada  2 kaşık sıvı yağ ile10 dakika karıştırılarak pişirilir. Yumuşayınca altı söndürülür. Derin bir kaba alınır. Patateslerin üçte biri havuçlara  katılır. Limon ve tuz eklenir, hamur kıvamına gelene kadar hepsi birbiriyle karıştırılır. Sonra kek kalıbının altına veya kare  borcamın en altına kaşıkla düzelterek düzgün bir şekilde yerleştirilir.
Kırmızı lahana ince olarak rendelenir tavada 2 kaşık yağ ile 10 dakika karıştırılarak pişirilir.
Pişince önceden kullandığımız derin kaba dökülür soğuması beklenir, kenarda haşlayıp ezmiş olduğumuz patatesin yarısı ilave edilir limon suyu ve tuz ile birlikte güzelce hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. havuçlu patates harcın üzerine kaşıkla düzeltilerek yerleştirilir.
Sarımsaklar temizlenip ince ince derin kaba doğranır. Maydanozlar yıkanıp ince ince soğanların üzerine doğranır, kalan patateslerin üçte biri soğanların üzerine eklenir. 2 kaşık zeytinyağı, limon suyu ve tuz eklenerek güzelce karıştırılır, kırmızı lahanalı patates salatasının üzerine düzeltilerek yerleştirilir. Üstü streç ile örtülerek, buzdolabında 2 saat kalıbın şekli alması için bekletilir.
Sonra buzdolabından alınarak geniş bir servis tabağına ters çevrilir ziyafet yemekleri için çok güzel renkli bir salata hazır olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir